Umowa kupna i sprzedaży samochodu – co zawiera wzór?

Czym jest umowa kupna i sprzedaży samochodu?

Jest to dokument umożliwiający kupującemu dokonanie rejestracji pojazdu na siebie (na swoją osobę lub  firmę). Bardzo podobną rangę ważności ma ono dla osoby sprzedającej auto – jest dokumentem potwierdzającym sprzedaż danego samochodu – fakt zbycia przez właściciela. W przypadku niedopełnienia przez nabywcę formalności powiązanych z ubezpieczeniem auta czy też jego przerejestrowaniem, jego zapisy stanowią podstawę rozstrzygania sporu. Warto zaznaczyć również to, że po podpisaniu tego typu umowy obie strony ją podpisujące powinny poinformować Wydział Komunikacji, o zbyciu i nabyciu pojazdu, a także dopełnić formalności (można wykonać to listownie czy też przy pomocy strony internetowej).

Co powinna zawierać gotowa umowa dotycząca kupna czy też sprzedaży samochodu?

Najważniejszymi jej elementami są kwota zakupu, dane sprzedawcy oraz dane kupującego samochód. Pojazd będący przedmiotem umowy musi zostać w niej jednoznacznie określony (marka, model, VIN, nr rejestracyjny). Umowa musi mieć jednoznaczną datę zawarcia oraz podpisy obu stron transakcji. Można skorzystać ze wzorów umów dostępnych w internecie, lub spisać ją samodzielnie wraz z osobą kupującą. Należy pamiętać o przygotowaniu dwóch egzemplarzy umowy – po jednym dla każdej ze stron.

Niektóre pola zawarte w umowie nie muszą być wypełniane – należą do nich rodzaj silnika czy też kolor lakieru samochodu. W umowie warto zawrzeć nie tylko datę, ale również godzinę dokonania transakcji. W przypadku jakichkolwiek wykroczeń drogowych, wpisanie godziny pozwoli na jednoznaczne ustalenie sprawcy. Wielu sprzedających zaniża kwotę na umowie, w celu zmniejszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Taka sytuacja jest jednak niekorzystna dla kupującego – jeśli okaże się, że zakupiony samochód ma jakiekolwiek ukryte wady, nie będzie on miał żadnej podstawy do dochodzenia pełnej kwoty pieniędzy wydanej na samochód.

Dodatkowe zapisy w umowie kupna i sprzedaży samochodu – co powinniśmy o tym wiedzieć?

Przebieg pojazdu, stan techniczny czy też bezwypadkowość pojazdu – do tego wszystkiego należy podchodzić z wyjątkowo dużą ostrożnością. Nie warto jest zapewniać klienta o rzeczach, o których nie ma się stuprocentowej pewności. Należy podchodzić do tematu bardzo poważnie – równie dobrze w ogłoszeniu sprzedaży, jaki również w samej umowie kupna-sprzedaży. W umowie warto jest wymienić wszystkie usterki, nieprawidłowości oraz wady sprzedawanego samochodu. Aktualne uszkodzenia nadwozia, naprawy powypadkowe, niepoprawnie działające elementy wyposażenia samochodowego (przykładowo radio czy też klimatyzacja) czy też jakiekolwiek podejrzenia powiązane ze stanem licznika przebiegu samochodu – to tylko kilka najważniejszych rzeczy, jakie warto jest zawrzeć w umowie kupna-sprzedaży. Zwolnienie z kosztów finansowych sprzedawcy następuje jedynie wtedy, kiedy nabywca jest w pełni świadomy wszystkich usterek, uszkodzeń czy też nieprawidłowości, jakie posiada kupowany przez niego pojazd. Wymienienie wszystkich wad samochodu w umowie jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem zbywającego przed dodatkowymi kosztami związanymi z odszkodowaniami czy też naprawą. Taka umowa może posiadać formę wydruku, albo zostać spisana odręcznie – nie ma to formalnego znaczenia..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *