Jak tachograf 2. generacji wpływa na bezpieczeństwo kierowców i floty?

Od sierpnia 2023 roku pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t, jak również pojazdy przystosowane i przeznaczone do przewozu więcej niż 9 osób, muszą być wyposażone w inteligentny tachograf cyfrowy drugiej generacji. Nowe funkcje w tych urządzeniach obejmują m.in. automatyczną rejestrację przekraczania granic, jak również zapisywanie operacji załadunku i rozładunku wraz z lokalizacją. Co jeszcze warto wiedzieć?

Tachograf 2. generacji: wprowadzenie do nowej technologii

Tachografy 2. generacji wprowadzają kilka zmian, które są powiązane z zapisami z tzw. pakietu mobilności. Nowe urządzenia cechują się znacznie większą funkcjonalnością, która ma na celu przede wszystkim zapewnić zgodność z aktualnymi przepisami unijnymi. Tachograf inteligentny 2. generacji jest przede wszystkim wyposażony w większą ilość pamięci, co pozwala przechowywać więcej informacji o przejazdach. Co więcej, dane są też dłużej dostępne – przeprowadzenie kontroli jest możliwe aż na 56 dni wstecz zamiast dotychczasowych 28 dni.

Monitorowanie czasu pracy kierowców

Istotną funkcją tachografów drugiej generacji jest zdalne monitorowanie czasu pracy kierowców. W tym celu urządzenia stosują technologię wydzielonej komunikacji krótkiego zasięgu (DSRC). Kontrola może odbywać się na odległość i jest przeprowadzana przez upoważnionego inspektora. Dane są automatycznie udostępniane przez urządzenie i obejmują takie informacje, jak zalogowanie karty kierowcy, chwilową prędkość czy próby złamania zabezpieczeń.

Bezpieczne zachowanie na drodze

Głównym celem wprowadzenia nowych tachografów jest zwiększenie bezpieczeństwa na drodze. Ważną rolę w tym kontekście mają odegrać wspomniane już kontrole. Z uwagi na fakt, że będą one odbywać się w sposób szybszy i bardziej efektywny, możliwe będzie jeszcze większe zredukowanie ryzyka niebezpiecznych sytuacji.

Rola tachografu 2. generacji w promowaniu bezpiecznych praktyk za kierownicą

Bezpieczeństwo to kluczowy aspekt dla transportu. Tachograf pełni ważną funkcję w tym obszarze – jednym z jego najważniejszych zastosowań jest mierzenie czasu jazdy i pracy, by określić, kiedy kierowca musi udać się na odpoczynek. Do tego dochodzi również monitorowanie stylu jazdy, co pomaga w przestrzeganiu przepisów drogowych i zwiększaniu efektywności paliwowej.

Optymalizacja tras i zarządzanie flotą

Tachografy nowej generacji są ponadto wyposażone w zaawansowane systemy nawigacyjne i funkcje optymalizacji tras. Dzięki dokładnej analizie danych, z uwzględnieniem informacji dotyczących trasy, ruchu drogowego i warunków atmosferycznych, można liczyć na wybór najwydajniejszej drogi w każdej sytuacji. Co więcej, integracja tych urządzeń z systemami zarządzania flotą pozwala skuteczniej kontrolować położenie pojazdów – to z kolei przekłada się na dostęp do bardziej szczegółowych informacji na temat dostaw.

Optymalizacja zużycia paliwa i kosztów operacyjnych

Dzięki tachografom drugiej generacji firmy mają również możliwość monitorowania efektywności paliwowej i innych kosztów operacyjnych. Poprzez analizę zużycia i kontrolę parametrów związanych z ekonomicznym prowadzeniem pojazdów tachograf może wspierać kierowców w utrzymaniu bardziej oszczędnego stylu jazdy. To natomiast oznacza korzyści ekologiczne i finansowe dla przedsiębiorstwa, jak również szansę na zmniejszenie śladu węglowego branży transportowej.

Podsumowanie

Wprowadzenie tachografów najnowszej generacji ma na celu poprawienie bezpieczeństwa na drodze i ułatwienie codziennej pracy zarówno kierowców, jak i właścicieli firm transportowych i służb kontrolujących. Jego cechy sprawiają, że osoby zarządzające transportem mogą m.in. zdalnie kontrolować czas pracy i jazdy kierowcy, optymalizować koszty zużycia paliwa czy koszty operacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *