Ceny paliw w Polsce – od czego zależą ceny paliwa na stacjach?

Cena litra benzyny bezołowiowej w Polsce to także podatki dodane do wartości tego litra. Mowa tu nie tylko o akcyzie, ale też i o tym, że każdy litr paliwa trzeba dostarczyć na daną stację paliw, a to dostarczenie też swoje kosztuje i na dokładkę w koszt samego dostarczenia wliczony jest podatek VAT. Ta prawda dotyczy nie tylko tego jednego rodzaju paliwa, bo ceny paliw w Polsce są zróżnicowane i zależą też od jego typu. Mowa tu o tym, że cena oleju napędowego, czyli paliwa oznaczanego symbolem „ON” powinna być niższą od każdego typu benzyny, bo ten rodzaj paliwa łatwiej otrzymać w kolumnie destylacyjnej. Jednak olej napędowy jest paliwem mniej przyjaznym dla środowiska, a same diesle stały się silnikami bardzo skomplikowanymi i właśnie dlatego aut z dieslami używają głównie firmy transportujące towary na znaczne odległości. Firmy te mogą nabyć olej napędowy taniej od takiego typowego odbiorcy, który nie prowadzi działalności gospodarczej.

Wpływ montowania instalacji LPG na ceny paliw w Polsce

Gaz LPG to jeden z najtańszych rodzajów paliwa w Polsce, a częstotliwość montowania instalacji LPG w naszym kraju wpływa na rynek paliw. Mowa tu nie tylko o cenach paliw w konkretnym regionie, ale też i o tym, że popyt wpływa bezpośrednio na podaż. Wpływ ten nie jest aż tak bardzo widocznym na stacjach przy głównych drogach krajowych, bo one muszą mieć każdy rodzaj paliwa, ze względu na to, że tankują tam nie tylko osoby prywatne, ale też i firmy z innych krajów Europy. Dlatego zapotrzebowanie na paliwa jest bardziej specyficznym w miejscowościach oddalonych nieco od głównych drów krajowych, bo tam dość często tankują auta osób prywatnych, które mają instalację typu LPG. Wiele z tych pojazdów prawie nie jeździ na benzynie i to znacząco wpływa nie tylko na ceny paliw w Polsce na stacjach paliw, ale też i na to gdzie dokładnie można zatankować dany rodzaj paliwa.

Wpływ zmiany realiów ekonomicznych na ceny paliw

Bezpośredni wpływ na ceny paliw w Polsce i w poszczególnych stacjach paliw mają też kryzysy powiązane z ekonomią danej części świata. Te kryzysowe sytuacje są powiązane z upadłością wielu firm zajmujących się transportem. Upadek ich wpływa na popyt i właśnie dlatego najważniejsi politycy w kraju zastanawiają się wtedy nad chwilowym obniżeniem podatku akcyzowego, po to by ułatwić firmom przetrwanie w tych trudnych czasach. Tego typu zmiany mają wpływ nie tylko na sam rynek paliw w Polsce, ale też na ceny towarów i usług, bo dostępność paliwa i jego cena w przeliczeniu na każdy litr ma wpływ bezpośredni na ceny wielu towarów. Trzeba też pamiętać o tym, że ceny paliw w Polsce, czyli ceny na konkretnych stacjach paliw mają też wpływ na produkcję rolną, bo traktory i kombajny pracują w polu tylko dzięki dostępności paliwa i dzięki jego przystępnym cenom. Jeśli ceny paliw podskakują do góry, to dosłownie muszą podskoczyć ceny produktów rolnych, bo bez paliwa produkcja rolna jest znacznie trudniejszą, a ceny paliw w Polsce jeszcze przez długi czas będą miały wpływ na produkcję rolną, która swoją obecną sprawność zawdzięcza dostępności oleju napędowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *