Typy nadwozi samochodowych – przykłady popularnych samochodów

Niemalże każdy z nas jest w jakimś stopniu zainteresowany motoryzacją. Prowadzimy samochody, podziwiamy je, wreszcie ich pożądamy, ale czy umiemy je nazwać? Już niedługo, albowiem bierzemy pod lupę najpopularniejsze typy nadwozi samochodowych.

Typy nadwozi samochodowych — Sedan i Hatchback.

Nadwozie Sedan

Flagowe modele Mercedesa, Audi czy BMW to w większości sedany. Na polskich szosach od lat jednymi z częściej spotykanych modeli sedanów są między innymi Audi A4 różnych generacji i modele BMW, takie jak E36 oraz nieco nowsze E46 – to na rynku samochodów używanych nieśmiertelne klasyki, wciąż chętnie kupowane mimo swoich lat. Ich użytkownicy cenią je za wyjątkową elegancję — nie bez powodu — zdaniem większości, sedan jest najbardziej pożądanym typem samochodowego nadwozia, które kojarzy się z luksusowymi limuzynami.

Nadwozie tego typu jest trójbryłowe, z wyraźnym podziałem na część silnikową, pasażerską i wreszcie — bagażnik auta. Przykłady popularnych samochodów — BMW serii 7 i Audi A4.

Wariacją sedana jest tak zwany liftback. Różnica jest dość niewielka i polega na tym, że klapa tylnego bagażnika podnosi się wraz z szybą.

Nadwozie Hatchback

Hatchback to, obok sedana, składają się na, bodajże, dwa najpopularniejsze typy nadwozi samochodowych, jakie możemy spotkać na szosach. Jest to nadwozie dwubryłowe z nieparzystą liczbą drzwi — trzydrzwiowe lub pięciodrzwiowe. Dlaczego liczby są nieparzyste? To proste — klapa bagażnika również liczy się jako drzwi.

Najbardziej znanym, wręcz legendarnym hatchbackiem jest oczywiście Volkswagen Golf, który, szczególnie w wersji III lub IV, w Polsce stał się na tyle popularny, że przez lata wyrósł na klasyk dla osób, które nie dysponują zbyt wielkim budżetem. Auto to produkowane jest już od połowy lat 70′, a mimo to na autostradach wciąż trafiamy na nawet dość stare modele.

Inne przykłady popularnych samochodów, które, nie były rozchwytywane jak Golf, ale często można było spotkać je polskich drogach jeszcze w latach 2000-2010, to: amerykańskie modele Forda — Focus i Fiesta czy czeska Skoda Fabia.

SUV, Van, Pick-up, czyli mniej popularne typy nadwozi samochodowych.

Nadwozie SUV

Nadwozie typu SUV zdobywa na rynku motoryzacyjnym coraz większą popularność. Czym właściwie jest SUV i jak go rozpoznać? Potocznie mówi się, że ten typ nadwozia cechuje samochody z podwyższonym zawieszeniem i napędem na cztery koła, słowem — auta przeznaczone do jazdy w terenie. Znanymi przykładami SUV-ów są modele marek Land i Range Rover czy amerykański klasyk — Jeep Cherokee. Specyficznym skrzyżowaniem samochodu terenowego z miejskim kompaktem jest crossover, starający się być kompromisem między dwoma typami nadwozia.

Nadwozie Van

Van jest nadwoziem jedno lub czasem dwubryłowym, cechującym się pojedynczą częścią, pełniącą dwie funkcje jednocześnie — pasażerską i bagażową. Jednymi z popularnych Vanów są Volkswagen Touran czy Fiat Multipla — auto cieszące się wyjątkowo złą sławą ze względu na niezbyt przyjemny dla oka wygląd.

Nadwozie Pick-up

Nadwozie typu pick-up to skrzyżowanie popularnego „dostawczaka” z SUV-em i samochodem osobowym. Opcja wyjątkowo popularna w Stanach Zjednoczonych, w Europie znalazła zdecydowanie mniej entuzjastów, jednak ze względu na swoją praktyczność — pojemny, często odkryty tył przeznaczony do załadunku i napęd 4×4, jest najlepszą opcją dla tych, którzy mieszkają lub pracują z dala od terenów miejskich.

Typy nadwozi samochodowych — Coupé, czyli radość z jazdy.

Nadwozie Coupé

Dwudrzwiowe auta, zwykle mieszczące od dwóch do czterech osób. Nadwozie tego typu ma bardzo charakterystyczny, opływowy kształt, znany między innymi z luksusowego klasyka — Porsche 911. Coupé to auta z często wyścigowym zacięciem, mające dawać radość z jazdy, dzięki sportowemu zawieszeniu i układowi kierowniczemu. Przykłady popularnych samochodów klasy Coupé, to wspomniane Porsche 911 czy Carrera GT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *