Samochód używany – na co zwrócić uwagę przy zakupie, by nie żałować? Gdzie szukać ofert?

Zakup używanego samochodu to nie lada wyzwanie zwłaszcza, że na rynku można trafić na nie do końca wiarygodne oferty. Znalezienie idealnego modelu samochodu bywa w tym przypadku niezwykle trudne, ze względu na istotne czynniki, które wpływają głównie na kondycję auta. Często zdarza się tak, że sprzedawcy używanych samochodów ukrywają usterki przed kupującym, co może sprawić, że zakup auta będzie nieopłacalny. Na co zatem należy zwracać szczególną uwagę podczas kupna używanego samochodu?

Samochody osobowe- gdzie i jak szukać ogłoszeń?

Decydując się na zakup używanego auta, na samym początku warto przejrzeć kilka konkretnych stron z ofertami, które na interesują. Niezliczona ilość ofert sprzedaży, a tym bardziej duża różnorodność, pozwala każdemu klientowi na dopasowanie samochodu według jego możliwości i upodobań. Dlatego jeśli szukamy konkretnego modelu samochodu używanego, warto przejrzeć kilka ogłoszeń, dzięki którym łatwiej będzie nam podjąć ostateczną decyzję. W Internecie możemy znaleźć wiele stron z ogłoszeniami. Jeśli jednak szukasz konkretnych portali, jednym z nich jest np. portal https://samochody.pl.

Wiele osób pewnie zastanawia się jak szukać ogłoszeń, aby nie zostać oszukanym. Niezależnie od tego czy oferta jest wystawiona przez osobę prywatną, czy przez firmę, warto zwrócić uwagę na wszystkie informacje dotyczące danego ogłoszenia. Gdy oferta wydaje się atrakcyjna, warto wykonać telefon i zapytać o konkretne informacje takie jak: przebieg, stan techniczny, ostatnie naprawy auta, a co najważniejsze- czy samochód ma historię wypadkową. Podczas rozmowy telefonicznej możemy łatwo ocenić, czy sprzedający śmiało i pewnie odpowiada na trudne pytania, a jeżeli robi to w sposób naturalny, możemy być pewni, że jest to wiarygodny sprzedawca. To bardzo istotna kwestia, która pomoże zweryfikować treść ogłoszenia oraz zadecydować o zakupie samochodu używanego.

Karoseria oraz stan techniczny samochodu

Istotnym narzędziem podczas oględzin samochodu jest miernik lakieru. Kondycja karoserii jest bowiem niezwykle ważna, jeżeli chodzi o samochody używane. Sprawdzając auto należy szukać dużych odprysków, widocznej korozji oraz szpachli, bowiem wielu sprzedawców, aby zatuszować liczne odpryski, stosuje nowy lakier bezpośrednio na stary. Należy liczyć się z tym, że jeżeli interesuje nas kilkunastoletnie auto, nie oczekujmy bezwzględnie idealnej i fabrycznej powłoki lakierniczej. Jednak mimo wszystko wiek auta nie może przyczynić się do tuszowania dużej ilości ubytków spowodowanych m.in kolizjami.

Aby wstępnie ocenić stan techniczny pojazdu wystarczy podstawowa wiedza, która wykluczy najbardziej kosztowne usterki. Podnosząc maskę samochodu warto się upewnić, czy nie ma widocznych przecieków, które mogą sygnalizować poważne usterki w aucie. Warto również sprawdzić wszystkie naklejki serwisowe, plakietki z wymiany olejów oraz datę ostatnio zarejestrowanego przebiegu. Jeżeli brakuje tych informacji, prawdopodobnie mamy do czynienia z nieuczciwym sprzedającym, który chce nas oszukać.

Decydując się na używany samochód, warto także ocenić stan poszczególnych elementów eksploatacyjnych, jak wygląda zawieszenie oraz układ wydechowy. Samochody osobowe używane często są traktowane przez sprzedawców jako auta bezwypadkowe. To także istotna kwestia podczas zakupu auta, dlatego podczas oględzin warto sprawdzić również stan drzwi, nadkoli, maski oraz zderzaków. Samochód osobowy używany powinien zachęcać do zakupu nie tylko ze względu na wygląd estetyczny, ale głównie za sprawą dobrego stanu technicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *