Pierwsze ubezpieczenie OC samochodu – jakie błędy popełniają młodzi kierowcy?

Początki bywają trudne. Również te za kierownicą. Chociaż wiele młodych osób chętnie zaczyna jeździć samochodem, i to tuż po ukończeniu 18. urodzin, to droga, którą jadą wcale nie jest usłana różami. Schody zaczynają się zwykle wtedy, gdy przychodzi czas na zakup pierwszego ubezpieczenia. Jeśli jesteś początkującym kierowcą, sprawdź, jakich błędów przy wyborze polisy się wystrzegać.

Dlaczego ubezpieczenie dla młodych kierowców jest droższe?

Ubezpieczyciele cenią sobie osoby doświadczone za kółkiem, jeżdżące bezpiecznie. Ubezpieczenie takich kierowców niesie mniejsze ryzyko spowodowania przez nich kolizji, a co za tym idzie – wypłaty odszkodowania z ich OC. Początkujący siłą rzeczy nie mogą pochwalić się bezszkodową jazdą, bo dopiero rozpoczynają swoją przygodę za kółkiem. Nie wiedząc, z jakim kierowcą TU mają do czynienia, naliczają wyższe składki, aby zabezpieczyć też swój interes.

Poza tym firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę również inne informacje, nie tylko wiek i doświadczenie za kierownicą. Nieznajomość reguł wyliczania składki ubezpieczeniowej to podstawowy błąd osób, które tuż po otrzymania prawa jazdy siadają za kierownicę. Jak inaczej młodzi kierowcy strzelają sobie w stopę?

Ile kosztuje eksploatacja samochodu? Okazuje się po fakcie

Wyobraź sobie, że jesteś 23-latkiem, który właśnie otrzymał prawo jazdy i, chcąc się usamodzielnić, zaczął rozglądać się za własnym pojazdem. Jako student chwytasz się tylko dorywczej pracy, dlatego nie zdążyłeś jeszcze zaoszczędzić wystarczająco dużo pieniędzy. Nic więc dziwnego, że szukasz najtańszej opcji i to właśnie niska cena samochodu jest dla Ciebie priorytetem.

Zapomniałeś jednak, że na zakupie wydatki się nie kończą. Każdy nabywca samochodu musi liczyć się z kosztami jego eksploatacji. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zorientuj się, ile kosztują części zamienne i czy w ogóle są dostępne. Sprawdź też cenę ubezpieczenia OC, które będziesz musiał kupić tuż po rejestracji auta.

Masz szczęście. Cenę polisy możesz sprawdzić bezpłatnie. W niektórych kalkulatorach ubezpieczeń nie jest wymagane wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu do momentu zakupu online. Możesz zatem wyliczyć swoją składkę na upatrzone auto jeszcze przed jego zakupem. To, jakie konkretne dane mogą być wymagane, dowiesz się z artykułu na https://porownywarka-oc-ac.pl/porady-ubezpieczeniowe/kalkulator-oc-bez-podawania-danych/.

Pierwsze auto na wyłączność to pewnik wysokiej składki

Niecierpliwość jest cechą młodych kierowców. Dlatego wielu czeka niemiła niespodzianka po szybkim zakupie własnego auta. Sekret tkwi w nabyciu doświadczenia za kółkiem i wypracowaniu bezszkodowej historii, a co za tym idzie – przynajmniej minimalnych zniżek.

Takie doświadczenie przy niskich kosztach ubezpieczenia zdobędziesz, korzystając z auta rodziców lub starszego rodzeństwa. Możesz też kupić auto wspólnie z bardziej doświadczonym członkiem rodziny. Wówczas Twoja składka ubezpieczeniowa będzie bardziej przystępna dzięki zniżkom drugiego właściciela.

Różnica między kosztami polisy początkującego kierowcy a młodego kierowcy ze współwłaścicielem jest widoczna. Nasz 23-latek, rejestrując auto i kupując ochronę tylko dla siebie zapłaciłby 1 619 zł, a dzięki współdzieleniu auta z tatą, który dysponuje już 60% zniżki na OC, cena ubezpieczenia spadłaby do 930 zł.

Ubezpieczanie niektórych marek samochodów TU uznają za bardziej ryzykowne

Co kusi młodych kierowców najbardziej? Oczywiście osiąganie dużych prędkości. Wielu z nich twierdzi, że to dobry sposób, żeby zaimponować kolegom. I ubezpieczyciele doskonale o tym wiedzą. W tym przekonaniu utwierdza ich to, z jakim pojazdem początkujący kierowcy przychodzą po polisę.

Młodzi kierowcy często ubezpieczają auta marki BMW, które w środowisku ubezpieczeniowym są uważane za bardziej ryzykowne w ochronie. Według TU właścicieli takich samochodów cechuje brawura i zamiłowanie do szybkiej, niebezpiecznej jazdy. Jak wynika z danych porównywarki Mubi.pl, średnia cena ubezpieczenia BMW wynosiła w ostatnich miesiącach 1071,69 zł i była jedną z najwyższych, w rankingu marek.

Poza samą marką pojazdu, niebagatelne znaczenie dla ubezpieczycieli ma także pojemność silnika. Im jest ona większa, tym samochód może osiągać większe prędkości. A to już znak, że wzrasta ryzyko spowodowania wypadku, bo o taki przy szybkiej jeździe nietrudno. Posiadacze aut o dużej mocy muszą zatem liczyć się z wyższą składką ubezpieczeniową.

Jeździsz szybko? Zmień nawyki, jeśli chcesz płacić mniej za OC

Zacznijmy od tego, że osiąganie dużych prędkości zwiększa zagrożenie na drodze. Przy szybkiej jeździe łatwo stracić panowanie nad kierownicą, a zareagowanie w porę na nagły manewr innego kierowcy czy niespodziewane wejście pieszego na ulicę staje się po prostu niemożliwe. I wypadek gotowy.

Samo zdarzenie niesie niebezpieczeństwo dla Ciebie i innych użytkowników ruchu. Musisz jednak pamiętać, że może ona przyczynić się również do znacznego zwiększenia Twojej składki OC. Warto zatem zdjąć nogę z gazu i postawić na ostrożną, bezpieczną jazdę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *