Co to jest dekoder VIN i jak może pomóc przy zakupie używanego pojazdu?
Rynek samochodów używanych przeważnie może cieszyć się dość dużą popularnością, jednocześnie przy raczej stabilnej sytuacji sprzedażowej. Jednak epidemia koronawirusa w Polsce i na całym świecie znacząco wpłynęła na rozwój wydarzeń, także w branży motoryzacyjnej. Ze względu na ograniczenia produkcyjne światowych liderów wśród producentów samochodów, czas realizacji zamówionych aut znacznie się wydłużył. Skutkiem dłuższego czasu oczekiwania są zmiany na rynku wtórnym młodszych aut używanych, a tym samym braki tych najczęściej kupowanych. Zmiany na rynku samochodowym związane są z wieloma procesami zachodzącymi w przemyśle motoryzacyjnym, jak również zmianą podejścia oraz działania właścicieli samochodów. Prywatny samochód osobowy jest obecnie uważany za najbezpieczniejszy środek transportu, który umożliwia pełne odizolowanie.
Wybór i kupno samochodu używanego wiąże się z wieloma wątpliwościami, niełatwo jest podjąć odpowiednią decyzję, a obawa przed dokonaniem zupełnie nieopłacalnego zakupu, który przysporzy nam wiele problemów, może znacznie opóźnić moment podjęcia decyzji. Znalezienie konkretnego modelu w dobrym stanie może być bardzo trudne i wymagać będzie sporo cierpliwości.
Na co należy zwrócić uwagę, gdy już znajdziemy interesujące auto używane?
Oczywiście należy zwrócić uwagę na takie informacje jak historia pojazdu, przebieg czy stan nadwozia. W jaki sposób łatwo sprawdzić wiele przydatnych informacji do oceny stanu samochodu używanego? Najłatwiejszym i najbardziej skutecznym sposobem będzie sprawdzenie VIN, co umożliwi wyświetlenie praktycznie całej historii samochodu, którym jesteśmy zainteresowani. W historii samochodu znajdować się będą informacje o wypadkach, przebiegu oraz dane serwisowe. Uzyskamy również informację czy pojazd nie widnieje na liście aut skradzionych na terenie Polski oraz Unii Europejskiej.
Czym jest numer VIN?
Indywidualny numer VIN pojazdu (Vehicle Identification Number) zostaje nadany przez producenta każdemu nowo powstałemu samochodowi. Dzięki numerowi VIN możliwe jest zidentyfikowanie producenta samochodu oraz numeru produkcyjnego, rodzaju nadwozia i silnika, czy też modelu skrzyni biegów. W Unii Europejskiej do sposobu zapisu numeru identyfikacyjnego pojazdu wykorzystywana jest norma ISO-3779. Numer VIN składa się z siedemnastu liter oraz cyfr złożonych w trzy grupy: VMI, VDS oraz VIS.
- VMI (World Manufacturer Identifier) stanowią pierwsze trzy pozycje numeru VIN i kodują region oraz nazwę producenta pojazdu.
- Kolejne pozycje od 4 do 9 stanowi VDS (Vehicle Descriptor Section) określający typ pojazdu. VDS mogą określać również konstrukcję i rodzaj nadwozia. Używane są zgodnie z lokalnymi regulacjami prawnymi dotyczącymi identyfikacji typu pojazdów.
- Ostatni segment numeru VIN stanowi VIS (Vehicle Identifier Section) zajmujący pozycje od 10 do 17. VIS tworzy unikatowy numer każdego egzemplarza pojazdu, jest niezbędny w przypadku składania reklamacji. Zawiera wszelkie informacje dotyczące silnika, układu napędowego oraz opcji wykonania.
Numer VIN można uzyskać od sprzedawcy lub bezpośrednio z pojazdu, znajduje się on na podszybiu lub/i na słupku bocznym po stronie kierowcy, a także w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Numer VIN w zależności od danego pojazdu może znajdować się również na karoserii, komorze silnika, na podłodze po stronie pasażera lub w bagażniku. Numery te powinny być identyczne we wszystkich tych miejscach.
W jaki sposób uzyskać informacje, które koduje numer VIN?
Do rozkodowania numeru identyfikacyjnego pojazdu służy dekoder VIN. Dekoder VIN to algorytm, który pozwala na rozkodowanie danych. W zależności od producenta dekodera VIN możemy uzyskać różną liczbę danych – wpływa na to rodzaj wykorzystywanej przez dekoder aplikacji rozkodowującej. Wykorzystanie dekodera VIN pozwoli na bezpieczne kupno i zweryfikowanie samochodu używanego bez ryzyka ukrytych informacji. Zastosowanie dekodera VIN umożliwi uzyskanie danych dotyczących pojazdu sprzedawanego w kraju, jak również z zza granicy.
W zamówionym raporcie po rozkodowaniu numeru identyfikacyjnego uzyskamy dane techniczne, informacje o zastosowanych opcjach fabrycznych wyposażenia, chronologiczną listę uszkodzeń pojazdu, rejestr przebiegu, informacje o pojawieniu się pojazdu na aukcjach internetowych czy portalach motoryzacyjnych, a także wykaz ostrzeżeń producenta oraz zdjęcia pojazdu. Dekoder VIN zdecydowanie ułatwi podjęcie decyzji o kupnie samochodu i pozwoli rozwiać wątpliwości, co do stanu pojazdu. Dokładne sprawdzenie i weryfikacja samochodu uchroni nas przed niespodziewanymi usterkami i pozwoli na rozsądną ocenę proponowanej ceny auta. Nie mniej jednak nie należy zapominać o mechanicznych oględzinach przy okazji przeglądu w warsztacie oraz jeździe próbnej przed kupnem auta.