Jak założyć profil kierowcy?

Profil Kandydata na Kierowcę (PKK) to elektroniczny dokument generowany przez starostwa, a zawierający aktualne dane na temat osoby składającej dokumenty na prawo jazdy. PKK potwierdza uprawnienie kierowcy i pozwala na jego szybka identyfikację. Jeśli chcesz wyrobić sobie prawo jazdy, musisz założyć profil kierowcy. Jak to zrobić? Jakie dokumenty będą Ci potrzebne? Czy PKK można założyć online? Wyjaśniamy.

Profil Kandydata na Kierowcę – potrzebne dokumenty

Zastanawiasz się, co jest potrzebne do profilu kierowcy? Lista niezbędnych dokumentów jest tutaj całkiem długa. Wszystkie dokumenty zostały szczegółowo wymienione i objaśnione w artykule ekspertów na https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/profil-kandydata-na-kierowce-co-zawiera-jak-zalozyc/. Warto tam zajrzeć. Wśród „niezbędników” znajdziesz m.in. wniosek o prawo jazdy, orzeczenie lekarskie i orzeczenie psychologa, czy też aktualną fotografię (wymiary 3,5 cm x 4,5 cm).

Jak założyć profil kierowcy? Wszystko sprowadza się tutaj do złożenia wymaganych dokumentów w wydziale komunikacji Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy (urząd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania przyszłego kierowcy). W urzędzie musisz stawić się osobiście. Dokumenty może złożyć w Twoim imieniu także upoważniona przez Ciebie osoba. Pełnomocnictwo wiąże się jednak z koniecznością wniesienia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł, chyba że zdecydujesz się upoważnić bliską, spokrewnioną z Tobą osobę. Samo założenie profilu jest darmowe.

Zastanawiasz się, czy profil kierowcy możesz założyć online? Niestety w tym momencie taka opcja jest niedostępna. Wniosek wraz z kompletem dokumentów musi zostać złożony w formie papierowej w wydziale komunikacji. Sam profil kierowcy jest jednak dokumentem elektronicznym.

Profil kierowcy – jak długo trwa procedura?

Procedura nadania numeru PKK, a zatem założenia Profilu Kandydata na Kierowcę, przebiega bardzo sprawnie. Już po 2 dniach od daty złożenia wniosku powinieneś otrzymać swój indywidualny numer, który pozwoli Ci na rozpoczęcie kursu na prawo jazdy, a następnie na przystąpienie do państwowego egzaminu.

Warto pamiętać, że profil kierowcy jest wymagany także w innych sytuacjach, m.in. w przypadku, gdy zechcesz rozszerzyć swoje dotychczasowe uprawnienia w zakresie prawa jazdy (nowe kategorie) lub będziesz starać się o przywrócenie cofniętych uprawnień. PKK jest konieczny również podczas wymiany dokumentów (prawo jazdy).

Urodzinowa loteria z Generali

Generali z okazji 190. urodzin działalności przygotowało dla klientów wielką loterię urodzinową z nagrodami. W której można zgarnąć jeden z pięć hybrydowych Fiatów 500 oraz dodatkowo 1800 nagród pieniężnych o wartości 100 zł. Aby wziąć udział w loterii koniecznie trzeba w terminie 22.03-20.06, w TU Generali lub Proama, wznowić lub kupić polisę OC w pakiecie z ubezpieczeniem NNW w pojeździe na stronie mfind.pl. Po opłaceniu polisy koniecznie trzeba się zarejestrować na stronie loterii. Wszystkie szczegóły znajdziesz w regulaminie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *