Transport odpadów tworzyw sztucznych i utylizacja

Tworzywa sztuczne są wszędzie i stanowią jedno z podstawowych zagrożeń ekologicznych współczesnego świata. Trudno wyobrazić sobie świat bez plastikowych opakowań, części, akcesoriów różnego rodzaju. Tworzywa są obecne w każdej dziedzinie naszego życia. Niestety, jak powszechnie wiadomo, mają one ogromna wadę, jaką jest długi okres rozkładu. Odpady tworzyw sztucznych zalegają na wysypiskach setki lat. Co z nimi robić, jak pozbywać się tworzyw sztucznych w możliwie najbardziej ekologiczny sposób?

Sztuczne tworzywa towarzyszą wszystkim gałęziom przemysłu, a także niemal każdemu aspektowi naszej codzienności. Nic dziwnego, ponieważ posiadają bardzo wiele zalet, które predestynują je do wykorzystania w rożnego rodzaju produkcji. Są elastyczne i łatwe w obróbce, lekkie, tanie, a przede wszystkim trwałe. Ostatnia zaleta jest jednak również, z innego punktu widzenia, ich największą wadą. Wytrzymałość, odporność na działanie rozmaitych czynników zewnętrznych, mechanicznych i atmosferycznych, powoduje, że tworzywa sztuczne bardzo długo ulegają naturalnemu rozkładowi. Niestraszne im wilgoć, słońce ani inne czynniki, które przyspieszają rozkład na przykład papieru czy drewna. Z tego powodu odpady tworzyw sztucznych stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Plastikowe butelki, opakowania, zalegają na wysypiskach setki lat. Zaśmiecają także ulice, przestrzenie parkowe i lasy. Zaburzają naturalny krajobraz oraz funkcjonowanie flory i fauny. Jak radzić sobie z tym problemem?

Podstawowym sposobem gospodarowania odpadami tworzyw sztucznych jest poddawanie ich recyklingowi. Na szczęście plastik łatwo poddaje się przetworzeniu i nadaje się do wielokrotnego ponownego wykorzystania. Wystarczy zatem zbiórka i selekcja odpadów, a następnie przekazywanie ich do wyspecjalizowanych jednostek, by znacząco zmniejszyć ilość tworzyw zaśmiecających środowisko.

Transport odpadów niebezpiecznych

W gospodarstwach domowych problem został w dużej mierze rozwiązany poprzez nakładanie na lokatorów obowiązku segregowania odpadów. Specjalnie przeznaczone do tego kosze na odpady oraz sumienne z nich korzystanie pozwalają przekazywać do utylizacji oddzielnie poszczególne typy odpadów, w tym również odpady tworzyw sztucznych.

Jeśli chodzi o duże przedsiębiorstwa generujące znaczne ilości odpadów, możliwe jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy zajmującej się gospodarowaniem odpadami. Na rynku funkcjonują firmy oferujące odbiór i transport odpadów niebezpiecznych, odpadów przemysłowych, w tym również transport odpadów tworzyw sztucznych i przekazanie ich do utylizacji. Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2021 r. przemieszczanie odpadów tworzyw sztucznych zgodnie z przepisami musi odbywać się na nowych, surowszych zasadach. Większość przemieszczanych odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych jest już obecnie zaliczana do odpadów niebezpiecznych, dlatego przy ich transporcie przedsiębiorcy muszą pamiętać o przestrzeganiu przepisów i korzystaniu z usług wyspecjalizowanego podmiotu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *