Na czym polega giełda transportowa w kontekście przesyłek?

Wysłanie przesyłki kurierskiej bywa problematyczne np. ze względu na wagę danej paczki lub jej niestandardowe wymiary. Choć kurierzy zapewniają coraz większą elastyczność pod względem podejmowania zleceń, nie brak osób poszukujących alternatywy – za taką bywa uważana giełda transportowa. Jak działa i co warto o niej wiedzieć w kontekście ewentualnego zlecenia przesyłki?

Giełda transportowa to swoista platforma – dziś już głównie wirtualna – która pozwala wymienić informacje i kontakt pomiędzy podmiotem zainteresowanym przewozem a firmą gotową do nadania paczki. W ten sposób łączy klientów – indywidualnych i firmowych – wraz z przedsiębiorstwami spedycyjnymi czy po prostu drobniejszymi przewoźnikami. W efekcie, poprzez internet można znaleźć chętnego do dostarczenia danej paczki lub zaoferować własne usługi w tym względzie.

Panuje pod tym względem spora elastyczność. Firma szukająca podmiotu odpowiedzialnego za transport zazwyczaj opisuje swoje oczekiwania względem kontrahenta. Druga strona przedstawia możliwości logistyczne oraz zaplanowaną trasę. W ten sposób znaleźć można punkt zbieżny i zlecić dostarczenie przesyłki pod określony adres lub nawiązać współpracę z daną firmą. Często bywa to początek bardziej zaawansowanych relacji biznesowych. Jeśli zależy Ci na pełnej kontroli nad przesyłką – np. poprzez system śledzenia paczki – zamów kuriera np. od jednej z renomowanych firm.

Czy giełda transportowa jest bezpieczna?

Czasy dość swobodnego podejścia do realizacji zadania minęły. Dziś podmioty działające w ramach giełdy transportowej to zazwyczaj firmy zobligowane m.in. do przestrzegania zapisów prawnych pośrednika, jakim jest platforma. Dodatkowo obecność na giełdzie transportowej powiązana jest z systemem ocen – na wzór np. handlowania online. W efekcie można przeanalizować, jaki podmiot spełnia oczekiwania zleceniodawcy, a który był pod tym względem rozczarowujący. Warto pamiętać również o odpowiedzialności. Giełdy, pobierając prowizję od wartości danego zlecenia pozyskanego dzięki serwisowi, również mają obowiązek dbałości o sferę formalną.

Oczywiście pozostaje pewien margines niepewności. Stąd – przy np. bardziej zaawansowanych czy droższych produktach – warto oczywiście przeanalizować również oferty firm kurierskich. Porównując ich warunki na platformach – np. na KurJerzy.pl – można szybko ocenić, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.

Czy giełda transportowa się opłaca?

W przypadku standardowych zleceń, zwykłe przesyłki kurierskie niewątpliwie będą korzystniejsze finansowo. Giełda transportowa świetnie sprawdzi się natomiast w przypadku zleceń nietypowych. Przykładem może być przewóz motocykla. W sytuacji, gdy chodzi o jego dostarczenie z Polski na Wyspy lub do Hiszpanii, będzie to problematyczne od strony formalnej. Jeśli już uda się znaleźć podmiot zainteresowany tego rodzaju zleceniem, koszt może przekraczać nawet 2 tys. zł. Na giełdach transportowych znaleźć można za to firmy, które zajmują się przewozem towarów na danej trasie i dysponują w pojeździe miejscem na tego rodzaju przedmiot. Cały proces może kosztować nawet kilka razy mniej. Ważne jednak, by obsługę zlecenia regulowała precyzyjnie spisana umowa określająca m.in. zobowiązania przewoźnika oraz wszelkie inne zapisy regulujące m.in. kwestię odpowiedzialności oraz naprawę ewentualnych szkód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *