Jak pozbyć się wilgoci z samochodu? Sprawdzone sposoby

Co jest przyczyną wilgoci w samochodzie?

Wilgoć w samochodzie to problem, który dotyka wielu kierowców, może być przyczyną korozji lub awarii niektórych elementów w aucie, a także powoduje nieprzyjemny zapach wewnątrz pojazdu, co nie jest komfortowe ani dla kierowcy ani jego pasażerów. Szyby często parują, co bardzo utrudnia widoczność. Tworzy się zazwyczaj w trakcie lub po sezonie zimowym, w wyniku stopionego śniegu na butach bądź poprzez częste wahania kolejno ujemnych i dodatnich temperatur. Niedokładne odśnieżanie to także przyczyna wilgoci. Istnieją jednak sposoby, które skutecznie pozwolą na pozbycie się jej z pojazdu na długo.

Sposoby walki z wilgocią w samochodzie

Przede wszystkim należy poddać samochód generalnemu sprzątaniu. Wyczyścić wszystkie fotele, podłogi i wycieraczki, aby pomóc usunąć nieprzyjemny zapach. Można również wyłożyć gazety i ręczniki papierowe, ułożyć je w wilgotnych miejscach pojazdu i poczekać aż nasiąkną wodą. Czynność powinno się powtórzyć kilkukrotnie. Warto również wymienić filtr kabinowy, który może nie działać skutecznie, poprzez drobinki brudnego powietrza i sadzy. Należy w dokładny sposób wyczyścić klapy zwrotne, znajdujące się we wnętrzu bagażnika i odpowiadające za wypuszczanie nadmiaru powietrza, dlatego tak ważne jest aby były sprawne. Sposób zajmujący dużo czasu, jednak nie wymagający trudu, to wystawienie pojazdu na słońce. W czasie gorącego dnia należy opuścić wszystkie szyby w samochodzie i wystawić go na działanie promienni słonecznych, co pomoże osuszyć całe jego wnętrze. Warto również zakupić woreczki pochłaniające wilgoć. Mają one w sobie specjalny granulat, który osusza przestrzenie auta. Żwirek dla zwierząt i ryż to również produkty doskonale wsiąkające wilgoć oraz pozwalające na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. Mają silne działanie higroskopijne. Można wsypać je do folii lub materiałowych worków. Należy ułożyć je pod siedzeniami, a także w różnych innych miejscach pojazdu, wymagających osuszenia. Kiedy to nastąpi, zarówno żwirek i ryż łatwo usunąć przy pomocy odkurzacza. Aby zwalczyć nieprzyjemną woń warto również zastosować neutralizatory zapachów. Świetnie także sprawdzą się w tym wypadku ziarenka kawy. Jedni decydują się na ozonowanie kabiny, czyli zabieg który zabija wszelkie drobnoustroje i bakterie odpowiedzialne za wydzielanie przykrych zapachów. Można zakupić własny ozonator lub korzystać z takiej usługi w warsztacie, która kosztuje kilkaset złotych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę chcąc usunąć nieprzyjemną wilgoć z samochodu?

Za wilgoć mogą odpowiadać zużyte uszczelki, dlatego przede wszystkim w pierwszej kolejności należy sprawdzić ich stan, bowiem mogą one twardnieć po długim okresie stosowania lub z przyczyny ujemnych temperatur. Warto również zwrócić uwagę na drożność kratek i przepływów. Zepsute ogrzewanie to także przyczyna wilgoci w aucie, dlatego jeśli ten problem wystąpi nie należy zwlekać, tylko natychmiast usunąć wadliwą usterkę. Żeby  walczyć z wilgocią należy przede wszystkim sprawdzić co jej jej przyczyną, a dopiero potem skutecznie stawić jej czoła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *